Jakie usługi księgowości dla gastronomii

Każda branża ma swoje prawa – ale też każda firma obojętnie w jakiej branży działająca musi rozliczać się przed fiskusem. Nie inaczej, jeśli chodzi o branżę gastronomiczną – restauracje, pizzerie czy inne jednostki tego typu również nie są wyjątkiem, dlatego też powstały specjalne akty regulujące prowadzenie działalności gastronomicznej – koniecznie trzeba się z nimi zapoznać jeśli chcemy legalnie otworzyć swój biznes. I tak podstawowymi aktami regulującymi prowadzenie działalności gastronomicznej są dwie najważniejsze w tym kontekście ustawy. Pierwsza mówi o swobodzie działalności gospodarczej natomiast druga jest już bardziej specjalistyczna i traktuje o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dzięki tym ustawom każdy punkt gastronomiczny ma prawo legalnego istnienia. Określone są tam też różne wymagania higieniczne, jak i same zasady rejestracji i zatwierdzania zakładów żywienia które muszą być spełnione.

Natomiast jeśli chodzi o obowiązki ewidencyjne również trzeba się zapoznać bliżej z tym tematem, by móc legalnie prowadzić pizzerią czy inną restaurację. Każda działalność gastronomiczna wiąże się z prowadzeniem księgowości i rachunkowości – w tym zwykle zaczyna się od najzwyklejszych czynności rejestracyjnych, które to są z góry zakreślone z ramienia wcześniej wspomnianej ustawy. Trzeba tutaj brać pod uwagę charakter prawny tzw. formę działalności i od tego idą dalej kolejne zobowiązania związane z prowadzeniem ewidencji. Oczywiście punkt gastronomiczny musi zostać zgłoszony w Krajowym Rejestrze Sądowym ze szczególnym wskazaniem daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Ważne jest również powiadomienie na piśmie inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i inspektora sanitarnego w temacie prowadzonej działalności – w tym o jej miejscu oraz o planowanej liczbie pracowników. Oczywiście niezbędne jest także poddanie się obowiązkowym ubezpieczeniom, jeśli pracownicy będą mieć z ramienia podejmowanego zajęcia umowę uprawniającą do takich składek. Teraz dopiero można zacząć legalne prowadzenie działalności.

My zaufaliśmy usługom księgowym tego krakowskiego doradcy podatkowego.

2 komentarze

Post a Comment